Kleszcz

Kleszcz mały krwiopijca,
można je spotkać w lasach liściastych, trawach ,żywopłotach oraz na łąkach .Łakomym dla nich kąskiem są nasze zwierzęta domowe.
Zazwyczaj pasożytują na dobrze ukrwionych miejscach ,okolicach głowy ,uszu,boku klatki piersiowej czy pachach.W trakcie wysysania krwi wpuszczają toksyny,wirusy ,pasożyty,wirusy.Jeżeli zobaczymy kleszcza na naszym pupilu należy niezwłocznie go usunąć za pomocą pęsety(wykręcając go)lub użyć do tego specjalnych przyrządów.W żadnym wypadku nie natłuszczamy go,bo dusząc się wpuści więcej substancji toksycznych.Najbardziej niebezpieczną dla zwierząt chorobą jest babeszjoza.Jej objawy występują po około tygodniu od ukąszenia i charakteryzują się min. wysoką gorączką,apatią,brakiem apetytu,biegunką i wymiotami.W takim wypadku należy się jak najszybciej skontaktować z weterynarzem,ponieważ choroba często bywa śmiertelna.
Pamiętajmy też o zabezpieczeniu przed kleszczami.Na rynku są preparaty(obroże,tabletki,krople),które bardzo skutecznie zabezpieczą nasze zwierzaki przed niepożądanymi intruzami.
 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *