GEKON

Iguana in Jihlava zoo, Czech republic

 


Gekony należą do gatunku jaszczurek,ale w odróżnieniu od innych posiadają ruchome powieki,które zamykają podczas snu. Mają łagodne usposobienie oraz dość łatwo się oswajają. Żyją kilkanaście lat,prowadzą nocny tryb życia,w dzień wylegują się lub śpią. Jaszczurki te są mięsożercami ,żywią się małymi owadami.
Terrarium dla gekona powinno być dość duże,należy zapewnić wentylację,oraz stałą temperaturę i wilgotność. Urządzenia powinny być pod stałym nadzorem. Gekon potrzebna jest wilgotna kryjówka ,tzn pojemnik z wilgotnym piaskiem , wyspę ciepła czyli miejsce ogrzewane np.lampą na ,której gekon może się wygrzewać oraz liczne kryjówki .Można też na ścianie terrarium zrobić półki co pozwoli mu wylegiwanie i spanie na nich .Całe terrarium powinno być wyłożone podłożem z kamieni lub podartych ręczników papierowych ,które powinno być wymieniane raz na pół roku.
Nie może też zabraknąć miseczek na wodę i jedzenie. Codziennie trzeba myć naczynia i wyrzucać odchody. Substancje odżywcze jaszczurka gromadzi w ogonie,kiedy jest najedzona nie zje więcej,pozostałe owady należy usuwać z mieszkanka Gekona. Dla dobrego samopoczucia w terrarium powinno znaleźć się jeszcze wapno do lizania. Należy pamiętać żeby nie brać niepotrzebnie gada do rąk. Najlepiej czuje się w swoim domku.
Przy zachowaniu tych wszystkich warunków Gekon powinien być dobrze zaopiekowany


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *