Trochę psiej historii

Historia psów

Wcześniej sądzono,że przodkiem psa był szakal .Dopiero kilkadziesiąt lat temu udowodniono,że jest nim wilk. Drapieżca.
Wilki żeby zdobyć pożywienie(,często większe od siebie), polowały w stadach. Jednak na ich drodze coraz częściej stawali ludzie,którzy wtedy prowadzili koczowniczy tryb życia .Myśliwi posługiwali się narzędziami dzięki ,którym mogli upolować zwierzę tak duże ,że nie mogli ich wykorzystać w całości ,więc pozostawiali resztki i wędrowali dalej.
A wilki za nimi licząc na łatwe zdobycie pożywienia.
Z czasem kiedy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia,wilki

korzystały ze wszelkich dóbr zostawionych na śmietniskach i tam również miały doskonałe warunki do odchowania szczeniaków. Brak konieczności zdobywania pożywienia wpłynął na zmianę zachowań tego drapieżcy .Ludzie nie przeganiali zwierząt ponieważ w dużym stopniu utrzymywały one czystość w wioskach oraz łapały drobne gryzonie.
Z czasem człowiek zauważył , że te w połowie udomowione wilki mogą być pomocne w pracach gospodarczych,jedne stróżowały inne sprawdzały się przy polowaniach ,jeszcze inne przy hodowli zwierząt domowych. I zaczął te umiejętności wilcze selekcjonować .Zachowania łowieckie musiały być zmodyfikowane. Świadoma selekcja doprowadziła do pierwszych różniących się między sobą typów psów,tj.
psów stróżujących,psów myśliwskich,psów pasterskich zaganiających,psów pasterskich stróżujących. Tylko takie predyspozycje interesowały ludzi. Wygląd to kwestia ostatnich stuleci. Dziwaczne i często zdeformowane rasy współczesnych
psów to ostanie 200 lat.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *